25 lutego 2018 Brak komentarzy admin Domus , ,

Pragnienie bycia właścicielem własnego domu jednorodzinnego towarzyszy coraz większej liczbie ludzi. Trend przeprowadzania się ze wsi do miast z wolna mija – mieszkanie w miejskim bloku przestało być wygodne, atrakcyjne i popularne. W zamian tego, na terenach zlokalizowanych wokół dużych miast w coraz szybszym tempie powstają osiedla domków jednorodzinnych. Okolice takie niezmiernie często określane są jako sypialnie dużych miejscowości. Ogromna grupa osób decyduje się również na zakup działki budowlanej i wybudowanie na niej domu na własną rękę. W takim przypadku, zanim rozpocznie się budowę trzeba wybrać optymalny projekt budynku. W tym miejscu pojawia się pytanie – które rozwiązanie okaże się najlepsze – zakup gotowego projektu domu czy stworzenie go od podstaw?

Jakie zalety ma gotowy projekt

Gotowy projekt domu, to to propozycja która pozwala na duże zmniejszenie wydatków, zarówno jeśli chodzi o czas jak i o kwestie finansowe. Wybór w kolorowych katalogach jest na prawdę bardzo duży. Niemal każdy, bez względu na indywidualne upodobania czy wymagania powinien znaleźć projekt, który będzie mu się podobał. Oglądając projekty domów z katalogu, większość osób skupia uwagę na kolorowych wizualizacjach które przedstawiają efekt końcowy. Jest to zapewne element, na który warto zwrócić uwagę. Jednak prócz tego, iż się będzie dokonywać wyboru w oparciu o wizualizację, trzeba sprawdzić także szczegółowe plany domu, w których uwzględniono na przykład wielkość i rozmieszczenie konkretnych pomieszczeń. Warto pamiętać o tym, iż każdy zakupiony projekt musi zostać odpowiednio zaadaptowany do terenu – nie we wszystkich lokalizacjach można zrealizować konkretny projekt. Oprócz zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, jakie jeszcze korzyści posiada projekt z katalogu? Pośród licznych plusów wymienić można również, to że do gotowego projektu można wprowadzać dodatkowe poprawki. Oczywiście ma to miejsce zawsze po uwzględnieniu dodatkowych opłat, jednak w sytuacji kiedy są to zmiany kosmetyczne, to z całą pewnością będzie to lepsze rozwiązanie, niż tworzenie projektu budynku od podstaw. Nie da się ukryć, że projekt katalogowy posiada też nieliczne wady. Do największej z nich należy brak oryginalności – prawie wszystkie projekty są do siebie dosyć podobne, przez co inwestorzy o wysublimowanych gustach mogą być niezadowoleni. Osoby takie powinny się zdecydować na realizację projektu indywidualnego.

Indywidualny projekt domu

Innym rozwiązaniem, jakie jest dostępne na rynku, jest możliwość stworzenia indywidualnego projektu domu. Mogą o takim rozwiązaniu pomyśleć osoby które posiadają spory zapas gotówki oraz takie dla których istotna jest niepowtarzalność pomysłu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że projekt tworzony jest na indywidualne zamówienie i w miarę możliwości technicznych uwzględnia się w nim wszystkie sugestie inwestora. Projekt taki jest też wykonywany pod konkretny teren, przez co nie zdarzy się sytuacja, że to co pięknie na papierze się prezentuje, nie będzie mogło być wykonane w rzeczywistości. Wiele osób przed zamówieniem projektu indywidualnego odstrasza cena. Jest on przynajmniej kilka razy droższy od tego, który da się znaleźć w wielu katalogach. Jednak wydając sporą ilość pieniędzy otrzymuje się pewność oryginalności projektu. Należy również uzbroić się w cierpliwość – jego zaprojektowanie może potrwać trochę czasu, zwłaszcza gdy osoba zlecająca będzie wskazywała wiele elementów do poprawy.