25 lutego 2018 Brak komentarzy admin Domus ,

Niemal każdego dnia słyszy się wiadomości o znacznym zapyleniu oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Smog pozostał nieodłącznym elementem funkcjonowania w aglomeracjach. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo szkodliwy a zarazem może wywołać dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada m. in.: ogrzewanie domu przy wykorzystaniu słabej jakości węgla, a także palenie śmieci, jak i plastiku. Mimo kar nakładanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znacznej poprawy. Nowoczesne piece posiadają już w specjalne filtry, które pozwalają na oczyszczanie. Dzięki temu do środowiska wydobywa się mniejsza ilość niechcianych substancji. Jednak nadal wiele osób codziennie używa starego rodzaju pieców oraz paliw stałych, które nie spełniają wymaganych norm.
Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli zmniejszyć emisję toksycznych związków do powietrza może być rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów oraz baterii słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który jest wywoływany przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz usuwanie z danej przestrzeni zanieczyszczeń. Zatem zanieczyszczone powietrze jest oczyszczane, co pozwala również na odzyskanie części energii. Ma to bezpośredni wpływ na pomniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz zdrowszą atmosferę w naszym domostwie.
Współcześnie więcej ludzi cierpi na dokuczliwe alergie, które mogą przyczyniać się do powstania astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się całkowite usunięcie roztoczy czy wirusów. Dzięki tej funkcji nie ma przymusu otwierania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Szczególnie w trakcie sezonu gdy jest mnóstwo uciążliwych owadów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci z uczuleniami.
Dostosowana wentylacja sprawia, że pranie szybciej schnie, tak samo jak podłogi po umyciu. Istnieje również możliwość rozbudowania instalacji o nadprogramowe funkcje tj.: dogrzewanie, czy też chłodzenie. Warto zauważyć, że budowle, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej opcji.
Kiedy planuje się budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego powinno się mieć świadomość, że w obu przypadkach niezbędne jest uwzględnienie tego systemu. To także oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez wątpienia są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to także ochrona środowiska oraz ekologia. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego z nas, bez względu gdzie mieszka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako niezwykle droga, na którą mogą sobie pozwolić najbogatsi, jednak nie jest to prawdą. Zainstalowanie znakomitej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Co ważne: już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci ponieważ jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Zamontowanie takiego systemu jest więc rozsądną inwestycją. Należy więc zatem zastanowić się, czy rekuperacja to niepotrzebny luksus, czy też obowiązek względem środowiska czy też społeczeństwa. Dobrze jest sobie uświadomić, że rekuperacja jest niezbędna.