13 października 2019 Brak komentarzy admin Domus , ,

Wszystkie projekty wymagają menedżerów, ale być może nigdzie menedżer nie jest ważniejszy niż w budownictwie. W końcu kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa i wydajności konstrukcji takich jak szpitale, mosty i budynki biurowe. Kierownicy projektów budowlanych potrzebują specjalnego zestawu umiejętności oprócz tych, które muszą posiadać wszyscy kierownicy projektów: wiedza branżowa i, najlepiej, doświadczenie. Są odpowiedzialni za przejrzenie projektu od początku do samego końca.

Co robi kierownik projektu budowlanego? To pytanie zadawane jest przez naprawdę wiele osób. Odpowiada on przede wszystkim za współpracę i nadzór nad interesariuszami projektu, w tym właścicielem, architektem, generalnym wykonawcą, kontrahentami i podwykonawcy. Prowadzi zespół specjalistów budowlanych – od projektantów i architektów po wykonawców i pracowników budowlanych – poprzez szereg zadań mających na celu doprowadzenie projektu do skutku.

Menedżerowie budowlani koordynują i nadzorują różnorodne projekty, w tym budowę wszystkich typów budynków mieszkalnych, handlowych i przemysłowych, dróg, mostów, elektrowni, szkół i szpitali. Nadzorują wyspecjalizowanych wykonawców i inny personel. Planują i koordynują wszystkie procesy projektowania i budowy, aby zapewnić produktywne i bezpieczne środowisko pracy. Zapewniają również, że zadania są wykonywane terminowo i zgodnie z budżetem przy użyciu odpowiedniej ilości narzędzi, sprzętu i materiałów. Wielu menedżerów odpowiada również za uzyskanie niezbędnych pozwoleń i licencji. Często są odpowiedzialni za wiele projektów jednocześnie. Projekty budowlane to dla takiej osoby żaden problem.

Kierownicy budowy ściśle współpracują z innymi specjalistami budowlanymi, takimi jak architekci, inżynierowie i wielu pracowników handlu, takich jak kamieniarze, elektrycy i stolarze. Projekty mogą wymagać specjalistów od wszystkiego, od konstrukcyjnej obróbki metali i malowania, po kształtowanie krajobrazu, budowanie dróg, instalowanie dywanów i wykopy. W zależności od projektu kierownicy budowy mogą wchodzić w interakcje z prawnikami i urzędnikami władz lokalnych. Na przykład, pracując nad własnością miasta lub budynkami komunalnymi, zarządcy czasami konsultują się z członkami rady miasta, aby upewnić się, że wszystkie przepisy są spełnione.

W przypadku projektów zbyt dużych, aby zarządzać nimi jedna osoba, takich jak budynki biurowe i kompleksy przemysłowe, kierownik budowy odpowiadałby tylko za jedną część projektu. Każdy kierownik budowy nadzorowałby określoną fazę budowy i wybiera podwykonawców, aby ją ukończyć. Biuro projektowe w swoim zespole posiada odpowiedniego kierownika, który działa w sposób profesjonalny. Dzięki temu każde mieszkanie wygląda estetycznie. Aby zmaksymalizować wydajność i produktywność, kierownicy budów często używają specjalistycznego oprogramowania do szacowania kosztów i planowania, aby efektywnie budżetować czas i pieniądze potrzebne do ukończenia określonych projektów. Wielu menedżerów używa również oprogramowania do określania najlepszego sposobu dostarczenia materiałów na plac budowy.