25 lutego 2018 Brak komentarzy admin Domus , ,

Wyposażenie salonu nie jest sprawą prostą. Warto wygospodarować na to odpowiednią ilość czasu. Umożliwi to uniknięcie wielu błędów, które w końcowym rezultacie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. Jak wyposażyć pokój dzienny, aby był on jednocześnie funkcjonalny oraz elegancki?

Przeznaczenie salonu?

Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym jaką rolę ma odgrywać salon. Wystrój pokoju dziennego powinien zawierać jego funkcjonalność. W odmienny sposób projektuje się pokój dzienny, który ma pełnić jedynie funkcję wypoczynkową. a inne podejście do tematu należy wykazać w sytuacji gdy pokój dzienny musi spełniać także odmienne funkcje, przykładowo będzie służył jako miejsce do spania.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jaki sposób zaprojektuje się pokój dzienny w ogromnej mierze uzależnione będzie od indywidualnych upodobań osób w nim mieszkających. Coraz większą popularnością cieszy się w ostatnim czasie minimalistyczny styl skandynawski. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz swego rodzaju ascetyzm w wystroju przestrzeni. Dominują w nim jasne kolory oraz ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie znaczy to jednak, iż trzeba zapomnieć o wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład flakony na kwiaty a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych gadżetów na których zbiera się gruba warstwa kurzu.

Na własną rękę czy przy poradach projektanta – sposoby urządzenia salonu

Sposobów na to, w jaki sposób urządzić idealny salon jest przynajmniej kilka. Osoby, które doskonale orientują się w najnowocześniejszych trendach designerskich mogą to uczynić na własną rękę. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z porad doświadczonego projektanta przestrzeni. Ciekawych stylizacji można również poszukać w Internecie. Bez problemu da się znaleźć fachowe portale internetowe zajmujące się tematyką urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie dużo tańszym pomysłem. Jednakże osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Absolutną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład komfortowa sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się wybierze uzależniona jest w dużej mierze od potrzeb i możliwości. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku małżeństw z jednym dzieckiem. Jeśli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to trzeba zadbać o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce do wypoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Poza kompletem wypoczynkowym w salonie powinien znajdować się również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Salon to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest bardzo ważna. Jest to bowiem miejsce, w którym przebywa się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim odpocząć i w pełni zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W pokoju dziennym można również ustawić biblioteczkę na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Można wśród nich wymienić zasłony, obrazy czy też dywany.