Każdy z nas prędzej czy później staje przed wyborem kupna mieszkania czy budowy domu. Obie te inwestycje mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Mieszkanie to rozwiązanie szybkie i wygodniejsze. Można je nabyć na rynku wtórnym, i jeżeli odpowiada nam wystrój, wystarczy je trochę odświeżyć i możemy się wprowadzać. Decydując się na zakup na rynku pierwotnym, trzeba liczyć się z tym, że koniecznie będzie całkowite wykończenie, ale zaletą jest to, że robi się wszystko od podstaw i pod swój gust. Decydując się na zakup mieszkania, trzeba liczyć się z tym, że za ścianą zawsze będzie sąsiad. Można zapomnieć o głośnym słuchaniu muzyki po godzinie 22. Prywatność jest mniejsza niż w domku jednorodzinnym. Jednak w mieszkaniu może być bezpieczniej i wygodniej. Nie musimy martwić się o ogrzewanie i ciepłą wodę, a jeśli potrzebna pomoc, można zapukać do drzwi obok. Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania w dużym mieście, zaletą jest też lokalizacja. Blisko szkoły, urzędów, sklepów, można łatwiej załatwić wszystkie potrzebne sprawy.
Budowa domów wiąże się z załatwianiem wielu różnych formalności i szukaniem dogodnych rozwiązań. Zacząć trzeba od znalezienia dobrej działki w interesującej nas lokalizacji. Marzeniem wielu z nas jest domek w górach, czy nad morzem. Gdzieś na łonie natury, a dla tych którzy wolą miasto, znakomitym wyborem może okazać się Gdynia. Należąca do Trójmiasta jest miastem prężnie rozwijającym się.
Gdy już zdecydujemy się na zakup, a geodeta wymierzy nasz teren pod budowę, można zacząć realizować marzenie o własnym domku. Działkę taką najlepiej kupić już z podłączeniem wody i elektryki, wtedy zaoszczędzimy czas. Następnie należy zakupić projekt i uzyskać pozwolenie na budowę. Takich formalności i pozwoleń jest bardzo dużo, dlatego warto zająć się tym jak najszybciej. Geodeta musi wykonać aktualną mapę, która jest potrzebna do wykonania projektu. Projekt domu dołączamy do wniosku o pozwolenie, dlatego trzeba wnikliwie przemyśleć decyzję, jaki projekt wybrać. Musi on pasować do rozmiarów działki i do naszych indywidualnych preferencji, przede wszystkim musi się nam podobać i być funkcjonalny bo to inwestycja na całe życie, a nawet na kolejne pokolenia. Trzeba liczyć się z tym, że załatwianie wszystkich formalności wiąże się z kosztami. Dokumenty, opłaty urzędowe, należność dla geodety, przyłącza zewnętrzne i w końcu sam projekt – to wszystko kosztuje i to niemałe pieniądze. Po uzyskaniu pozwolenia, można zaczynać budowę. Warto rozejrzeć się za solidną firmą budowlaną, która oferuje budowę pod klucz i gwarancje na swoje usługi. Współcześnie, budowa domów często oparta jest na innowacyjnych rozwiązaniach. Firmy oferują budowę domów energooszczędnych nawet w trzy miesiące. Domy te są oszczędne w eksploatacji. Koszty ogrzewanie są znacznie niższe niż w tradycyjnym budownictwie i pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możemy zlecić budowę domu od podstaw do końca, lub do konkretnego momentu. Wiele z firm zajmuje się również sprawami urzędowymi.