25 lutego 2018 Brak komentarzy admin Domus , ,

Decydując się na budowę domku, stoimy przed wyborem technologii budowlanej i odpowiedniej ekipy budowlanej, która cieszy się renomą na rynku. Tradycyjnie budowa domków jednorodzinnych, obejmuje przede wszystkim domy murowane. Zamiarem budowy, jest domek na kilkanaście pokoleń, w jakim będą mogły zamieszkiwać w przyszłości dzieci, a nawet wnuki. Nie trzeba koniecznie decydować się na domek murowany, są technologie które przyzwolą zaoszczędzić nieco środków na samej budowie i zagospodarować je na zaaranżowanie wnętrz domku.

Domy z bali to swego rodzaju świeża propozycja na rynku. Wprawdzie powstają już od kilku lat, jednak ta technologia częściej wykorzystywana jest do budowy domów wolnostojących przeznaczonych, np. na stylizowane restauracje, niż domy mieszkalne. Domy z drewna nie muszą być wcale mniej solidne od stereotypowych murowanych. Budowane są z drzewa wywodzącego się z syberyjskich lasów i w odpowiedni sposób impregnowane. Zaletą stawiania takiego domu jest szybkość jego skonstruowania, dlatego że można je wznieść już w ciągu 7 tygodni.

Budowanie domu z bali posiada namacalne korzyści. Przede wszystkim to ograniczenie zużycia energii. Domek z bali gwarantuje odpowiedni mikroklimat, dzięki któremu w domu nie będzie przydatna klimatyzacja. Taka technologia daje również odpowiednią izolację akustyczną, innymi słowy przycisza hałasy. Znaczną zaletą jest również, większa powierzchnia użytkowa, niż w przypadku domów murowanych o tym samym metrażu.

Jeśli mimo to jesteśmy tradycjonalistami i stawiamy na dom murowany, najlepiej zdecydować się na taki, który będzie jak najbardziej energooszczędny. Poza granicami Polski, ogromną popularnością cieszą się domy pasywne. Na pozór niczym nie różnią się od innych murowanych, jednak zastosowane materiały oraz ocieplenia, a także dobór odnawialnego źródła energii do zasilania, jakie pozwala zmniejszyć rachunki, czyni go najlepszym możliwym wyborem. Nie jest to w rzeczy samej tania inwestycja, jakkolwiek z pewnością zwróci się po pewnym czasie, ze względu na istotnie niższe koszty eksploatacji domostwa. Budynek pasywny jest wspaniałym wyborem dla rodziny. Budowanie budynków jednorodzinnych pasywnych zakłada nade wszystko, odpowiednią izolację termiczną domostwa. Wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperatorem, jest w tym miejscu podwaliną. Najistotniejsze jest zlikwidowanie mostków cieplnych. Każdy jeden postęp budowy, zakłada odpowiednią termoizolację takiego budynku, zaczynając od fundamentów. Na dachu zazwyczaj kładzie się kolektory słoneczne.

Cena domku pasywnego to nie byle jaki koszt, który jest dwa razy większy od stawiania standardowego domku jednorodzinnego. Decydując się jednakże na domek, który będzie nam służył na całe życie powinno się zainwestować nieco więcej i potem mieć realną korzyść nie tylko z energooszczędnego.

Jakkolwiek w sytuacji gdy już zdecydujemy się na wybudowanie domku i wybierzemy wariant, czy też projekt, należałoby przede wszystkim odszukać najlepszą firmę. Porządny i uczciwy przedsiębiorca angażuje tylko fachmanów, którzy posiadają zarówno doświadczenie, jak i kwalifikacje i wykonają wszelakie prace rzetelnie oraz z totalnym zaangażowaniem. Firma powinna zarządzać właściwym ekwipunkiem, który przyspieszy robotę.