24 września 2019 Brak komentarzy admin Domus , , ,

Własny dom, czy też mieszkanie to marzenie niejednej osoby. Zwykle jednak nie posiadamy wystarczających oszczędności. Nie oznacza to jednak tego, że musimy rezygnować z planów. Kredyty hipoteczne są powszechnie dostępne, a więc warto jest poznać aktualnie obowiązujące oferty. Bardzo często jest to jedyny sposób na to, aby pozyskać niezbędne środku finansowe. Wiadomym jest, że tego rodzaju kredyt nie jest dostępny dla każdego. Bank musi kompleksowo zabezpieczyć swoje interesy. Zazwyczaj wymaga on wkładu własnego. Jego wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości. Dla niektórych osób może być to sporym utrudnieniem. Nie każdy posiada w zanadrzu kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teoretycznie wkład własny nie zawsze jest wymagany. W praktyce jednak takie kredyty hipoteczne po prostu się nie opłacają. Najczęściej oprocentowanie jest dość wysokie, co negatywnie wpływa na całkowity koszt kredytu. Ostatecznej decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. W pierwszej kolejności warto jest zrobić rozeznanie na rynku.

Dobrzej jest porównać projekty budowlane, które spełniają nasze oczekiwania oraz wymagania. Wszystko po to, aby określić, jakich kosztów możemy się spodziewać. Pamiętajmy, aby myśleć przyszłościowo. Być może za kilka lat nasza rodzina się powiększy, a więc będziemy potrzebować większego lokum. Nie zapominajmy jednak o zdrowym rozsądku. Należy przemyśleć, jaki metraż będzie optymalny. I większy mieszkanie, tym wyższy koszt zakupu. Wiele zależy również od naszych zarobków. Miesięczna rata nie powinna być zbyt wysoka. Nie zakładajmy z góry, że za kilka miesięcy możemy utrzymać podwyżkę, czy też awans. Los bywa przewrotny, a więc możemy zostać bez dostatecznych środków na życie. Kredyt hipoteczny powinien być właściwie dopasowany do indywidualnych możliwości. Najlepiej jest skorzystać z porady doradcy finansowego. Przepisy dynamicznie się zmieniają, a więc ciężko jest za nimi nadążyć. Osoby bez doświadczenia mogą mieć sporo problemów.

Warto również pamiętać, że kredyt pod hipotekę to obciążenie na kilkadziesiąt lat. Uważajmy jednak na zbyt długi okres spłaty. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszty całkowite wzrastają. Należy więc maksymalnie skrócić okres kredytowania. Trzeba także wiedzieć, że banki weryfikują wiarygodność kredytową. O niezbędne dokumenty warto jest zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze jest odwiedzić biuro informacji gospodarczej. Nie zapominajmy, że niespłacone zobowiązania działają na naszą niekorzyść. Problem mogą mieć również ci, którzy w przeszłości nie spłacali rat w terminie. Informacje na ten temat zawarte są w naszej historii kredytowej. Wniosek o kredyt hipoteczny może zostać odrzucony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować złożyć go w innym banku. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że próba zakończy się powodzeniem. Zakup nieruchomości na kredyt wydaje się być dobrą inwestycją. Zgromadzenie takiej ilości oszczędności jest w wielu przypadkach niemożliwe. Stojąc przed dylematem – wynajem czy zakup – warto postawić na drugą opcję.