12 czerwca 2019 Brak komentarzy admin Domus , , ,

Zdecydowana większość ludzi zastanawia się, jakie mieszkanie będzie dla nich najlepsze. Oczywiście bardzo często osoby w różnym wieku mają własną wizję wymarzonego domu i mieszkania, dlatego niezbędne jest wtedy projektowanie wnętrz. Czym zatem powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania?

Rynek pierwotny czy wtórny?

Rekomendowane jest przede wszystkim określenie czy poszukiwane jest mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Oczywiście każde rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Zalety mieszkania z rynku pierwotnego:

Zdecydowanie największą zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, iż jest ono nowe, świeże i nie wymaga remontu. Kolejnym plusem jest możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza, dla pań ma do szczególne znaczenie w przypadku łazienki. Ludzi do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego przekonuje również zdecydowanie wyższa estetyka budynków w porównaniu do mieszkań z rynku wtórnego.

Do zalet należy również zaliczyć znacznie większą ofertę mieszkań. Kolejnym atutem jest zdecydowanie łatwiejsza sprzedaż mieszkania w przyszłości. Część osób przekonuje także brak prowizji dla agenta nieruchomości.

Zalety mieszkania z rynku wtórnego:

W przypadku zdecydowania się na mieszkanie z rynku wtórnego ogromnym atutem będzie możliwość negocjacji ceny. Kolejnym plusem jest bardzo szybka realizacja transakcji. Ludzi przekonuje również fakt, że można w bardzo prosty i szybki sposób zweryfikować najbliższe otoczenie.

Lokalizacja:

Jeżeli chodzi o małe miejscowości, w kwestii lokalizacji nie powinno być żadnego problemu. Ludzie w zdecydowanej większości przypadków znają mniejsze miasta i wiedzą, gdzie dokładnie chcieliby mieszkać. Z kolei w przypadku zdecydowania się na mieszkanie z pierwotnego rynku, lokalizacja określana jest przez dewelopera.

Jak sytuacja wygląda w przypadku większego miasta? Należy mieć świadomość, że osoby, które bardzo długo mieszkały w danym miejscu i zaprzyjaźniły się z określonym terenem, nie powinny przeprowadzać się zbyt daleko. Oczywiście w przypadku, gdy ludzie nie czują się już dobrze na danym osiedlu mieszkaniowym czy mieście, powinny szukać domu zdecydowanie dalej.

Rekomendowane jest również zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego można otrzymać istotną informację planowanych inwestycjach w najbliższym otoczeniu. Warto również mieć świadomość, że w przypadku kierowania się panoramicznym widokiem z okna, może okazać się, że w najbliższej przyszłości przed oknem powstanie inny blok. Lokalizacja ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o atrakcyjność inwestycji, co oczywiście wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami. W takich sytuacjach polecanie jest znalezienie kompromisu oraz zastanowienie się czy inwestycja w dane mieszkanie nie będzie przypadkiem przepłacona.

Księga wieczysta

Ma bardzo istotne znaczenie jeżeli chodzi o zakup mieszkania z rynku wtórnego. W przypadku, gdy inwestycja będzie należała do wspólnoty bez wyodrębnionej księgi wieczystej, konieczne będzie dokonanie dokładnej weryfikacji. Warto w takiej sytuacji poprosić o dokument, który będzie potwierdzał własność do wglądu.