14 października 2019 Brak komentarzy admin Domus , ,

Budowa domu to marzenie dla większości młodych rodzin, które chcą ułożyć sobie życie. To gwarancja stabilizacji i zabezpieczenie na przyszłość. Dlatego właśnie tak wiele osób podejmuje próbę budowy własnego domu, która niesie za sobą wiele wyrzeczeń.

Sama budowa domu to dość przyjemne zajęcie, obserwowanie jak wznoszą się ściany naszego budynku napawa optymizmem. Abu jednak można było to obserwować, najpierw musimy dopełnić formalności przed samą budową. Budowa musi być poprzedzona uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i wyborem projektu budowlanego, naszego przyszłego budynku. Gotowe projekty budowlane są dostępne w wielu biurach projektowych i internecie. Po ich zakupie trzeba tylko dokona odpowiedniej adaptacji, którą musi przeprowadzić projektant z uprawnieniami.

Po załatwieniu wszystkich pozwoleń powinniśmy zatrudnić kierownika budowy, który będzie czuwał, nad prawidłowością wykonania naszego budynku, a także odpowiednią ekipę budowlaną, która wykona dla nas wszystkie pracę, Jest oczywiście możliwość wykonania wszystkich prac samemu, jednak nie polecam jej, zwłaszcza, jeśli nie mamy zbyt wielkiego pojęcia o budowaniu domu. Tym bardziej, że budownictwo stale się rozwija, powstają nowe technologie i nowe materiały, z którymi powinniśmy być na bieżąco. Najlepiej poradzi sobie z tym fachowa i doświadczona ekipa budowlana.

Możemy wybierać różne ekipy, do poszczególnych etapów budowy domu, ale żeby zaoszczędzić sobie czasu i nerwów, lepiej jest wybrać jedną firmę do wszystkiego. Podczas budowy domu spotkamy się z różnymi problemami, które do rozwiązania będą wymagały naszych decyzji. Są to problemy związane z wykonaniem bieżącego projektu, a także z błędami, które mogą się w nim znaleźć. Nie martwmy się jednak, gdyż na pewno dobrze doradzi nam w tym nasz kierownik budowy. Po wykonaniu stanu surowego budynku, nie cieszmy się od razu, że to już prawie koniec. Najwięcej prac, zwłaszcza tych obciążonych kosztami wystąpi własnie na etapie wykończenia budynku. Dobra aranżacja wnętrza domu pochłania naprawdę duże zasoby pieniężne. Jest to jednak także najbardziej satysfakcjonujące zajęcie, które pochłania wprawdzie pieniądze, ale przynosi nam również dużo satysfakcji.

Z wykończeniem domu i pieniędzmi, to jest tak, że możemy to zrobić zarówno za kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i za milion złotych. Wszystko zależy od tego jaki będziemy mieli na to pomysł i jakich materiałów użyjemy. Dużą część zasobów pochłaniają na tym etapie zwłaszcza fachowcy od robót wykończeniowych. Niemal do każdego elementu trzeba wykorzystać inne osoby, które specjalizują się w poszczególnych elementach wykończeniowych. Ktoś inny układa płytki, a ktoś inny tynkuje nasz budynek od zewnątrz. Za ludzi, którzy naprawdę solidnie wykonują tego typu pracę trzeba dobrze zapłacić, jednak jest to konieczne, gdyż alternatywą są tańsi fachowcy, którzy niekoniecznie dobrze wykonają te najważniejsze dla nas elementy.

Jak widzimy budowa domu to dość skomplikowany proces, jednak przynosi nam wiele satysfakcji, nie tylko ze względu na finalny efekt, ale także ze względu na możliwość uczestniczenia w jego realizacji.