25 lutego 2018 Brak komentarzy admin Domus , ,

Stale rosnąca świadomość społeczeństwa dotycząca tematyki ekologicznej skutkuje tym, że polskie społeczeństwo coraz chętniej sięga po ekologiczne możliwości w zakresie otrzymywania energii elektrycznej jak również cieplnej. Nie da się ukryć, że największe pole do popisu w tym względzie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dopasować do panujących w nich standardów. Prąd pozyskiwany jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane najczęściej przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś zainstalował w bloku solary słoneczne na balkonie. Jednak postęp techniczny idzie cały czas do przodu, nie wykluczone jest zatem, iż za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i takie możliwości będą powszechne. Czym jest ogrzewanie solarne i kto może z niego korzystać?

Co to jest ogrzewanie domu przy pomocy paneli słonecznych?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej popularnych alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, trzeba pokryć koszty rozwiązań technologicznych umożliwiających przetwarzanie promieni pozyskiwanych ze słońca w energię do ogrzewania wody. Jednakże należy pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy korzystnych warunkach atmosferycznych może zwrócić się w niezbyt długim okresie czasu. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą montowane. Nie można zaprzeczyć że rozwiązanie to ma same profity

Z jakich powodów dobrze jest korzystać z ogrzewania solarnego

Aspektów dla których dobrze jest przemyśleć korzystanie z ogrzewania przy pomocy kolektorów słonecznych jest przynajmniej kilka. W pierwszej kolejności wyszczególnić warto kwestię finansową. Co prawda, słońce w naszym kraju występuje zaledwie przez parę miesięcy w roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może stać się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie oznacza, iż inwestycja ta nie opłaca się. Wręcz przeciwnie – w słonecznych miesiącach, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można zredukować o prawie 80% montując panele słoneczne. Należy także zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na gorącą wodę, może być dzięki takiemu rozwiązaniu pokryte w stu procentach. Oczywiście pod warunkiem doskonałego nasłonecznienia terenu. Aspekt finansowy to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie da się przecenić również jego wpływu na środowisko naturalne. Korzystanie z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej pozwala na ogromną redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za środowisko, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach nie gorszych niż my.