12 września 2019 Brak komentarzy admin Domus , ,

Trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie oświetlenie nie pełni tylko i wyłącznie funkcji praktycznej, ale również estetyczną. Umożliwia bowiem stworzenie bezpieczeństwa i niezwykle przytulnej atmosfery. Nie wszyscy mają świadomość, że światło jest jednym z najbardziej skutecznych elementów do kreowania wystroju wnętrz.

Oświetlenie wewnętrzne nie tylko naturalne, ale również sztuczne ma bardzo duże znaczenie jeżeli chodzi o aranżację pomieszczeń. Zadaniem światła nie jest tylko rozjaśnienie mroku. Barwa światła, jego rodzaj i rozmieszczenie umożliwiają na stworzenie unikatowej atmosfery w domu. Mają także ogromne oddziaływanie na samopoczucie wszystkich członków gospodarstwa domowego. Urządzając mieszkanie koniecznie trzeba z dużą starannością uwzględnić oświetlenie. Co dokładnie powinny zawierać projekty budowlane dotyczące tego aspektu?

Oczywiście w zdecydowanie najbardziej korzystnej sytuacji będą osoby, które mają możliwość wykonania projektu oświetlenia jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Nie jest jednak powiedziane, że nie można zająć się wykonaniem projektu oświetlenia w późniejszym etapie prac. Rekomendowane jest nie tylko przy projektowaniu, ale również doborze odpowiedniego oświetlenia skorzystanie z porad specjalistów, ponieważ oświetlenie jest bardzo istotną kwestią w mieszkaniu.

Od czego powinno się zacząć?

Rekomendowane jest rozpoczęcie projektu oświetlenia od odpowiedniego zaprojektowania elektryki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że właściwe rozplanowanie elektryki będzie wymagało bardzo dokładnego przemyślenia, warto zatem odpowiednio określić układ funkcjonalny całego mieszkania czy domu. Ponadto już na tym etapie polecane jest bardzo dokładne zastanowienie się, w którym miejscu w pomieszczeniu powinna stać kanapa, telewizor czy stół. Nie każdy ma świadomość, że praktycznie każde pomieszczenie będzie wymagało bardzo dokładnego zaplanowania przestrzeni w celu uniknięcia niespodzianek już na etapie związanym z realizacją wystroju wnętrz.

Ponadto podczas planowania rozmieszczenia punktów świetlnych trzeba pamiętać, aby projekt uwzględniał różne poziomy. Konieczne jest zaplanowanie punktów świetlnych na suficie czy oświetlenia bocznego w postaci kinkietów. Właściciel domu czy mieszkania powinien zastanowić się czy planuje postawić w danym pomieszczeniu mniejsze lampy na meblach czy większe podłogowe. W ten prosty sposób możliwe będzie swobodne sterowanie oświetleniem w domu.

Trzeba także zdawać sobie sprawę, by przy planowaniu oświetlenia uwzględnić przeznaczenie i charakter poszczególnych pomieszczeń. Lampa z większym kloszem, która będzie wisiała bardzo nisko nad stołem doskonale sprawdzi się nie tylko w dużej kuchni, ale również jadalni.

Z kolei w większym i bardziej przestronnym salonie w miejsce kilkunastu mniejszych reflektorów na suficie zdecydowanie lepiej będą prezentować się dwie albo trzy lampy wiszące, które umożliwią na zbudowanie niezwykle przytulnej atmosfery. W kuchni natomiast rekomendowane jest postawienie szczególnie na funkcjonalność.