20 kwietnia 2022 Brak komentarzy admin Domus

Wiele osób wraz ze stabilizacją życia zawodowego i rodzinnego rozważa wyprowadzkę z dużego miasta w bardziej spokojne miejsca, jakim są przedmieścia. Wiele polskich miast ma dobrze rozwiniętą sieć przedmieść, które wraz z postępującym rozwojem miasta z czasem stają się jego kolejną, nieco spokojniejszą dzielnicą. Jakie są plusy wyprowadzki z tętniącego życiem miasta i czy życie na przedmieściach jest dla każdego? Sprawdź plusy i minusy domu na przedmieściach!

Wyprowadzka z miasta – zalety

Bez wątpienia jedną z zalet mieszkania daleko od centrum i miejskiego zgiełku jest życie blisko natury. Gdy jesteś fanem obcowania z naturą i zielenią lub aktywności ze swoimi pupilami jak np. bieganie z psem to dom na przedmieściach będzie dla Ciebie rozwiązaniem idealnym. Domy na przedmieściach w większości mają też swój własny ogródek dlatego letni grill ze znajomymi czy odpoczynek po pracy nie będzie towarzyszył wdychaniu spalin.

Kolejną zaletą jest możliwość posiadania często większego metrażu, jakim jest dom oraz stosunkowo niższa cena niż w mieście. Na przedmieściach częściej spotkasz się z uroczym, przytulnym „bliźniakiem” niż bliźniaczą kawalerką w bloku, która w popularnych dzielnicach miasta może kosztować tylko odrobinę mniej od oddalonego o parę kilometrów małego domu. Różnica cen potrafi wynieść nawet 30%.

Często z tego właśnie powodu na dom poza miastem decydują się osoby o stabilnej sytuacji finansowej i rodzinnej. Wiele młodych rodziców, podejmuje decyzje o przeprowadzce na podstawie większych możliwości metrażowych na pokoje dla swoich pociech. Największą popularnością cieszą się wśród nich miejsca, które mają szeroką ofertę edukacyjną.

Mieszkanie poza miastem – wady

Pierwszym argumentem przemawiającym niekorzystnie za domem poza miastem jest odległość do pracy czy szkoły. Nie ma złudzeń, że większość miejsc pracy i ośrodków edukacyjnych skupionych jest wokół dużych miast. Dlatego dojazd do nich może stanowić duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Wiele miast mimo dobrze rozwiniętej sieci dróg i tak w godzinach popołudniowych boryka się z dużymi korkami zarówno w terenach bliżej centrum, jak i na obrzeżach. Codziennie spędzanie godziny lub dwóch w korkach czy w drodze do domu może być na dłuższą metę frustrujące dla osób przyzwyczajonych do miejskiej komunikacji. Dom poza granicami miasta może też nie być dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących wielu miejsc kulturalnych jak kino czy teatry. Dla których ważne są spotkania ze znajomymi w otoczeniu klubów czy kawiarni – tych obiektów próżno szukać na przedmieściach.

Dom na przedmieściach – podsumowanie

Wyprowadzka na przedmieścia jest zatem rozwiązaniem dla osób ceniących sobie coś więcej niż własne cztery ściany. Jest to świetna lokalizacja sprzyjająca spokojnym popołudniom, które można spędzać we własnym ogródku lub na spacerach z psem. Warto dodać, że posiadaczom swoich czterech kółek łatwiej będzie się przystosować do życia bez zorganizowanej komunikacji miejskiej czy ośrodków kulturalnych.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Wybiegane.pl