25 września 2019 Brak komentarzy admin Domus , , ,

Wiele osób nawet, kiedy obliczyli już, że stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinny się chwilę wstrzymać z decyzją, o zbyt pochopnym wydaniem tych pieniędzy na zakupienie swojego miejsca, gdzie zamieszkają na stałe. Kredyt mieszkaniowy ma to do siebie, że nawet jeśli uda nam się go otrzymać, należy się zastanowić czy będziemy w stanie go spłacić. Wspomnijmy tylko jeden zasadniczy fakt, banki jeszcze jakiś czas temu przyznawały kredyty mieszkaniowe nie wymagając od swoich klientów wkładu własnego. Jednak prawo się zmieniło i Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła wprowadzić rekomendację, dzięki której osoby starające się, o pożyczenie pieniędzy od banku po to, by mogły zakupić swoje mieszkania lub domy muszą obecnie posiadać własna gotówkę, a także mieć stała pracę, żeby móc myśleć, o przyznaniu im kredytu hipotecznego.

W praktyce oznacza to, że po pierwsze musimy pracować na umowę o pracę i dodatkowo mieć jeszcze pewność, że po zaciągnięciu kredytu na mieszkanie osoby, którym udało się tego dokonać będą miały zapewnione dochody na wszystkie te lata na ile pożyczyły pieniądze od banku. Istnieje jednak pewien sposób, szczególnie przydatny dla wszystkich tych osób, które nie posiadają wystarczających oszczędności na to, by ich wkład własny był wystarczający, żeby starać się o dofinansowanie do swojego nowego mieszkania lub zakupu wymarzonego domu z ogródkiem. Tym rozwiązaniem jest nasza rodzina. Jeśli ktoś z naszych bliskich może się za nas stać się naszym tak zwanym sponsorem. Bank zyska wówczas pewność, że osoba taka, która ma zapewnione dochody na wiele lat i posiada stałą dobra pracę będzie gwarantem spłaty pożyczki hipotecznej nawet wówczas, kiedy nie będzie nas na to stać. Jeśli jednak jesteśmy w stanie od razu zapłacić gotówka za nasze nowe lokum, możemy przykładowo obejrzeć projekty domów u wybranego przez nas dewelopera, mamy wtedy kontrole nad wglądem naszego domu. Jest to moment w ,którym to my decydujemy jak powinien wyglądać nasz budynek mieszkalny. Oddając i kontrolując cały proces powstawania naszego nowego miejsca zamieszkania mamy nie tylko wgląd nad przebiegiem prac budowlanych, ale również możemy pozmieniać wszystko to, co nam się nie podoba..

Zatrudnienie projektanta może się okazać najlepszym rozwiązaniem, kiedy pragniemy, żeby nasz dom wyglądał wyjątkowo. jednak projektant nie tylko jest fachowcem, który projektuje domy, ale również mieszkania. Wystarczy czasami dobry pomysł i trochę inwencji, żeby przysłowiowe szare mieszkanie w bloku zamieniło się w nasz przytulny kąt, w którym zechcemy spędzać jak najwięcej naszego wolnego czasu. Rynek mieszkaniowy jest ogromny i tylko od naszej wyobraźni zależy jak będzie wyglądało gniazdko, którego tak zawsze pragnęliśmy. Na koniec należy dodać, że ostateczny wygląd nieruchomości, którą zdecydowaliśmy się wybudować lub zamieszkać będzie tylko i wyłącznie naszą odpowiedzialnością. Dlatego należy uważnie planować, projektować i budować te kilka pomieszczeń w których spędzimy swoje życie.