12 września 2019 Brak komentarzy admin Domus , ,

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak budownictwo pasywne? Jeżeli nie, to warto przejrzeć najnowsze projekty domów, jakie można znaleźć w internecie. Budownictwo pasywne lub jego pierwowzór – budownictwo energooszczędne to stosunkowo nowe zjawisko w omawianej dziedzinie. Szkopuł sprawy polega na tym, że jako cywilizacja XXI w. jesteśmy zmuszeni do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery w celu ograniczenia efektu cieplarnianego. Wiadomym jest, że polityka krajów europejskich skupia się głównie na dużych jednostkach energetycznych jak elektrownie i huty i patrzy właśnie im na emisję spalin do atmosfery. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy z nas jest takim małym emiterem zanieczyszczeń do atmosfery – a szczególnie nasze domy. Aranżacje w naszych domach mogą mieć dowolny charakter, jeżeli jednak chodzi o optymalizację energetyczną – tutaj warto zwrócić uwagę na kilka wytycznych od ekspertów.

W pierwszej kolejności, projekty domów, którymi jesteśmy zainteresowani, powinny zawierać rzetelne rozwiązania systemu centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mam tutaj na myśli dobór odpowiedniego źródła ciepła. Jeżeli chcemy być jak najbardziej ekologiczni, wykorzystamy tutaj technologię pompy ciepła z niskotemperaturowymi wymiennikami podłogowymi. W drugiej kolejności gaz ziemny, jest całkiem dobrym rozwiązaniem dla naszego domu. Dalej mamy drewno, a na końcu węgiel. Projekty domów i nowoczesne budownictwo powinny zawierać w sobie rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska.

Przechodząc na temat mniej techniczny, a bardziej artystyczny/estetyczny, chciałbym powiedzieć kilka słów w bardzo istotnej materii, którą są aranżacje. Jeżeli chcemy, żeby nasz dom miał charakter minimalistyczny i gustowny w swoim wyglądzie, z pewnością powinniśmy się zwrócić o poradę do projektanta, który robi projekty domów w stylu japońskim. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy zwolennikami rokoko, powinniśmy zasięgnąć porady projektanta znającego się na wystrojach w zachodniej Europie, gdzie wszystko jest bufiaste, kwieciste i bogate w szeroko pojętą ozdobność. Przy wyborze projektanta trzeba pamiętać o tym, że musi on być w stu procentach świadom naszych zamierzeń estetycznych, a jego technika projektowania jest koherentna z naszym gustem. W przeciwnym razie, porywamy się na głęboką wodę i grozi nam utonięcie.

Czy można jednoznacznie powiedzieć co sprawia, że niektóre aranżacje są fantastyczne albo jakieś projekty domów są idealne? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ze względu na to, że każdy ma inny gust i inne wymagania w materii funkcjonalności oraz walorów estetycznych mieszkania. Warto jednak zwrócić uwagę na pewien wspólny mianownik porządnie zaprojektowanych domów, o którym wspomniałem na początku artykułu – dobrze zoptymalizowany system przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Należy pamiętać o tym, że nasza planeta musi zostać przekazana następnym pokoleniom i musi również być cały czas zdatna to życia dla naszych dzieci. Bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy słuszne wybory!